scroll down for the Pioneer Days Run information

 

TAYLOR JULY 4TH CELEBRATION RUN – 2016
(click here for the registration form)

This year the run will be held at 6:00 am on July 2nd with the beginning and ending point at the Taylor City Ball Field.  Registration forms are available at Snowflake Town Hall, Taylor Town Hall and here.  You can also register the morning of the race (exact change is a must if registering at the run).  The fee is $20 to register for the run and a t-shirt, $15 for run only.

 2015 –Results–

 

information not available

Snowflake Pioneer Days Run – 2016
(click here for the registration form)

This year the run will be held at 6:00 am on July 23rd with the beginning and ending point at the Snowflake Golf Course Club House .  Registration forms are available at Snowflake Town Hall.  You can also register the morning of the race (exact change is a must if registering at the run).  The fee is $20 to register for the run and a t-shirt, $15 for run only.

2015 –Results– click here for photos of the race

 

Snowflake Pioneer Day Run 2015

There were 146 runners that participated in this year’s Pioneer Day Run. Both runners and spectators alike enjoyed the cool weather. The event started at 6:00 AM at the Snowflake Municipal Golf Course.  Special thanks go out to the Snowflake Municipal Golf Course for the use of the facility and for all those who helped with the event.  The run categories included a 2-mile run or walk and a 10 K run. Each category had a Men’s and Women’s division with awards given for overall winners and age group winners.  The overall winners in the events were as follows:

2 Mile

Women’s

Time

1st Lindsey Vayles 16:23
2nd Riley Crosby 16:37
3rd Brittany Brubaker 17:03

2 Mile

Men’s

Time

1st Jordan Gardner 11:46
2nd Mason Willis 12:39
3rd Jarrett Gardner 12:49

 

First place winners in their respective age categories for the 2 mile were: Riley Crosby, Lindsey Vayles, Lindsey Washburn, Jackie Hamilton, Pari Flake, Donna Hurstrom, Kathy Wiltt, Carissa Daniels, Sara Winder, Loylin Aceves, Landon Clare, Jarret Gardner, Jordan Gardner, Tyler Johnson, Jeremy Mom’s, Scott Cosby, Steve Mills, David Witt and Reese Hains.

10k

Women’s

Time

1st Lora Jones 44:29
2nd Carolyn Gardner 44:51
3rd Juliet Wilhelm 45:15

10k

Men’s

Time

1st Kadyn Davis 39:21
2nd Tanner Morgan 39:47
3rd Ben Wiltbank 41:20

 

First place winners in their respective age categories for the 10k were:  Lora Jones, Carolyn Gardner, Juliet Wilhelm, Cindy Fastje, Debra MacDonald, Ty Applegate, Kadyn Davis, Tanner Morgan, Ben Wiltbank, Ryan Hall, Lynn Johnson and James Bailey.